Wkłady do kominka – charakterystyka i rodzaje

W naszym kraju kominek wciąż jest bardzo popularną i wydajną metodą na skuteczne ogrzewanie domów. Choć przywołuje on skojarzenia z tradycyjnym otwartym paleniskiem, coraz częściej jest on wypierany przez nowoczesne rozwiązania w postaci zamkniętych systemów grzewczych. Ich najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi są specjalne rdzenie tzw. wkłady do kominka
Czym są wkłady do kominka?
Wkłady do kominka to zamknięte paleniska, które mają za zadanie gromadzić i dostarczać ciepło do pomieszczeń. Oprócz wylotu dymu są wyposażone w regulator dopływu świeżego powietrza, a także drzwiczki wykonane z żaroodpornego szkła, odpornego na temperatury do 700 ° C. To przyczynia się do zwiększenia komfortu przebywania w pobliżu kominku w jesienne i zimowe wieczory. Dzięki ich zastosowaniu wykorzystanie energii cieplnej pozyskanej ze spalania drewna zwiększa się z 20 do aż 80%.
Z czego produkuje się wkłady do kominka?
Do wykonania wkładów kominkowych wykorzystuje się dwa rodzaje materiałów: odlewy żeliwne i stal. Żeliwne wkłady do kominka mają chropowatą strukturę. Cechują je wysokie parametry grzewcze, dlatego znajdują zastosowanie głównie w domach nieposiadających dodatkowych źródeł ogrzewania. Choć w ich przypadku proces nagrzewania przebiega dość powoli, mogą bardzo długo oddawać ciepło, również po zakończeniu palenia. Natomiast wkłady z korpusem stalowym są bardziej estetyczne ze względu na możliwość zamontowania we wnętrzu paleniska płytek ceramicznych lub innych materiałów dekoracyjnych oraz plastyczność stali, która ułatwia nadanie konstrukcji ciekawych kształtów. Wprawdzie nie można przy ich pomocy skutecznie ogrzać całego domu, jednak mogą pełnić funkcje dekoracyjne lub zagrzać niewielkie pomieszczenie.
Podstawowe rodzaje wkładów do kominka
Wkłady do kominka różnią się między sobą również pod względem funkcjonalności. Można wymienić tu m.in. wkład:
- Powietrzny – został zaprojektowany tak, by współdziałać z systemem nadmuchowym rozprowadzającym ciepło do budynku przy pomocy rur. Jest bardzo popularny, gdyż pomaga efektywnie nagrzać powietrze w całym domu.
- Z płaszczem wodnym – jego działanie jest podobne do wkładu powietrznego, lecz trochę bardziej skomplikowane. Polega na ogrzewaniu przez kominek wody, która później trafia do grzejników zamontowanych we wszystkich pomieszczeniach. Może również wspomagać pracę instalacji fotowoltaicznej. Coraz częściej wybierają go właściciele energooszczędnych budynków.
- Gazowy – jest bardzo estetyczny i łatwy w konserwacji, gdyż nie wymaga spalania drewna. W przeciwieństwie do pozostałych typów wkładów kominkowych służy jedynie do ogrzewania małych powierzchni.
Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również wkłady do kominków elektrycznych wolnostojących czy biokominków zasilanych paliwem z surowców roślinnych. Wybór konkretnego modelu należy uzależnić od wielu czynników np. ceny, mocy, potrzeb użytkowników czy parametrów i aranżacji pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany. Więcej informacji na ich temat można uzyskać pod adresem https://www.kominki-sauny.pl/.