Czy stary sejf to dobra inwestycja?

2 Antique iron safes isolated on white background, one is open
Wartość zabytkowych sejfów jest nie tylko wyceniana przez pryzmat pieniędzy, ale także w odniesieniu do podziwu, który wzbudzany jest u miłośników starych przedmiotów i antyków. Stary sejf posiada swój nieskrywany urok i jednocześnie przykuwa uwagę swoim niespotykanym już wzornictwem. Wisienką na torcie są dawniej stosowane zabezpieczenia, które w wielu modelach nadal pełnią swoją rolę. Stary sejf pozostaje obiektem pożądania i to zazwyczaj nie ze względu na funkcjonalność, stanowi nierzadko główną atrakcję danego pomieszczenia. Przedstawiamy, czy warto kupić stary sejf.
Czym charakteryzuje się stary sejf?
Ówczesny przemysł rzeczy nietuzinkowych opierał się na podkreśleniu jego niezwykłego charakteru, połączonego z unikatowością i niekwestionowanym pięknym. Osoby, które miały do czynienia z tymi przedmiotami mogą to w 100% potwierdzi. Kwintesencję stanowi ciekawe i jednocześnie niespotykane już wzornictwo. Stary sejf był tworzony w sposób nieszablonowy. Po ich wyglądzie z powodzeniem można rozszyfrować zarówno okres powstania jak i miejsce wyprodukowania. Nie brakowało na nich zdobień, zazwyczaj mosiężnych, i pozłacanych detali przykuwających wzrok – korony, orły, herby danych manufaktur. Pochodzenie sejfu można rozszyfrować za pomocą sygnatur. Na niektórych egzemplarzach rewelacyjnie zachowały się plakiety na wewnętrznej części drzwi. Stanowiły także źródło informacji o powodach do dumy producenta (nagrody, wystawy).
Stary sejf a bezpieczeństwo
Na szczególną uwagę zasługuje rodzaj stosowanych wówczas zabezpieczeń. Miłośnicy tych przedmiotów drobiazgowo analizują sposób działania mechanizmów ryglujących i zamków, które były charakterystyczne dla danych czasów. Obecnie nie są one już stosowane, technologia znacząco poszła naprzód. W konsekwencji nie istnieje jeden rodzaj stosowanego zamka. Największym powodzeniem cieszyły się te, które były otwierane za pomocą kluczy strzałkowych, scyzorykowych czy też jednozabierakowych.
Ogromną wadą starych sejfów w odniesieniu do współcześnie produkowanych jest zapewnienie mniejszego poziomu ochrony przed niepożądanymi osobami. Postęp technologiczny i rozpropagowanie wiedzy umożliwiają łatwe otworzenie sejfu z dwoma czy trzema zamkami. Ciekawostką jest, że w XIX wieku stosowano zamki szyfrowe na litery, a po wprowadzeniu odpowiedniego hasła możliwe było uzyskanie dostępu do zamka głównego. Rozeta z alfabetem to przodek zamka szyfrowego. Co więcej, w niektórych sejfach klucz można było włożyć do zamka dopiero po wcześniejszym naduszeniu ukrytego przycisku. Stare sejfy były ciężkie. Zazwyczaj ważyły ok. 300 kg, jednak na rynku dostępne były także cięższe modele, które ważyły nawet tonę, dzięki temu możliwe było uniknięcie ich szybkiej kradzieży.
Czy warto kupić stary sejf?
Współcześnie stary sejf stanowi przede wszystkim niekwestionowaną ozdobę i atrakcję danego pomieszczenia. Wśród miłośników nie brakuje osób, które w pełni wykorzystują oferowane przez niego możliwości, dlatego rynek starych sejfów jest nieustannie aktywny i to na całym świecie. Na jego cenę wpływ posiada wiek, stan i rozmiar. Sejfy po gruntownej renowacji lub zachowane w idealnym stanie mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a ich cena z każdym rokiem rośnie. Taki zabytkowy, stary sejf jest powodem do dumy właściciela nie tylko ze względu na fakt posiadania, ale także ze świetnie przeprowadzonej inwestycji posiadanych środków. Jego wartość nie będzie z pewnością malała i zawsze znajdzie się kupiec.